Januar:

Det var en stille måned hvor jeg for alvor begyndte at glæde mig til at se Halsey live. Det var også måneden hvor jeg fik min illustrerede udgave af ‘Harry Potter and the Philosopher’s Stone’. Der faldt også sne og jeg gik en tur i dyrehaven med min mentor og tog billeder af sneen :)

Februar:

Jeg fik vist et par færdige sider i mine malebøger. Jeg fik også brokket mig over en skod reumatolog. jeg fik bagt en del i denne måned og jeg fik også købt mig en masse bøger, da jeg fik fingre i de 80 første ‘Little Black Classics’ fra Penguin.

Jeg postede et par throwback billeder fra New Zealand og jeg skrev om min oplevelse med koncerten med Halsey.

Marts:

Måneden hvor jeg fik den sødeste kiwi tegning, som min Newzealandske veninde havde sendt mig, sammen med den mest nuttede ugle pung. Det var også måneden hvor jeg talte ned til en masse gode ting og det var også måneden hvor jeg blev “besat” af DON BROCO og anbefalede dem til alt og alle. Jeg fik også lavet nogle virkelig lækre desserter og jeg fik en vildt kær kiwi figur af min mormor og morfar.

April:

I april modtog jeg et længe ventet manuskript og jeg fik lavet en super lækker pavlova. I april var jeg også et smut i London for at se 5 Seconds Of Summer (5SOS) og det var en super tur og en fantastisk koncert! Jeg fik også set Adam Lambert live igen, efter 6 år. Det var en uforglemmelig aften i selskab med en af de bedste sangere i verden (efter min mening).

Maj:

Det var en stille måned og så alligevel ikke. Jeg fik fremvist et par sider i mine voksen-malebøger og så fik jeg set 5SOS 2 gange på 2 dage. Ja fordi 1 gang er jo ikke nok ;) Mine veninder og jeg drog til Herning for at se dem og efter koncerten drog vi imod København for at se dem igen. Det var en sindssyg idé, men det var så fedt og jeg fortryder intet, selvom jeg var hønetræt i flere uger efter XD

Jeg fik også lavet tiramisu for første gang og det var en kæmpe succes. Jeg fik også, foruden 5SOS, set Troye Sivan, da han gæstede Store Vega. Hold nu op det var en fed koncert.

Juni:

Måneden hvor jeg blevet taget alvorligt af en reumatolog. Jeg fik også taget det smukkeste billede af en rose. Jeg viste igen sider frem fra mine malebøger og jeg fik bagt den skønneste jordbærtærte, mums siger jeg bare. Jeg fik også nogle lækre nye træningsko af min far og jeg fik en ny bog af min mormor og morfar. Og som enden på værket fik jeg lavet en super frisk og dejlig tiramisu bygget på citrus og den smagte himmelsk!

Juli:

Jeg fik foretaget den længe ventet og utrolig faretruende MR-skanning. Jeg lider af klaustrofobi, så det med at blive kørt ind i et smalt rør er ikke ligefrem det fedeste, men jeg overlevede og fik slet ikke i panik. Jeg husker hvor stolt jeg var bagefter og jeg er stadigvæk stolt. Jeg fik anbefalet et par bøger og jeg fik nye ballerina sko. Jeg viste også endnu flere sider frem fra mine malebøger og jeg modtog mine første bøger fra The Folio Society. Den ene var The Wind In The Willows og jeg knuselsker den! :D

August:

Jeg fik lavet 3 nye piercinger i denne måned og av siger jeg bare! De var også måneden hvor jeg modtog Harry Potter and the Cursed Child samt to POP! Vinyls – Harry Potter og Gerard Way. Jeg fik også fingre i den fineste udgave af Jane Austens Pride and Prejudice. Jeg var også en tur i Knuthenborg Safaripark med mine forældre og yngste kusine. Jeg fik anbefalet flere bøger, på min egen lille måde og jeg var endnu en gang til reumatolog. Denne gang for at få svar på en masse blodprøver og MR-skanningen. Svaret var tydeligt – hun kunne ikke hjælpe mig. Det var SÅ frustrerende og jeg græd af bare frustration da jeg gik derfra.

September:

Måneden hvor min mormor og morfar fyldte år og i den anledning fik vi holdt en skønt fødselsdagskomsammen for dem og det blev til en dejlig brunch hvor jeg bl.a. havde lavet belgiske vafler og opskriften på dem delte jeg selvfølgelig. Det var også måneden hvor jeg startede min egen bookstagram konto :)

Jeg fik også købt mig en ny malebog og en 2017 dag-til-dag kalender, hvor man skal farve en lille tegning hver dag. Jeg var også en tur i Tivoli med min mor og bedsteforældre, for at fejre dem endnu en gang. Vi fik noget lækker mad og havde ellers en rigtig hyggelig tur. Jeg var også til mit 2. konvent med Teen Wolf og selvom det skuffede lidt, så var det stadig en dejlig oplevelse.

Oktober:

Jeg var en tur i Lyngby Storcenter, i denne måned, for at få signeret ‘De 7 Synder’ af Katja Berger. Jeg fik vist mit nye hår frem, som faktisk blev farvet i september. Jeg fik læst nogle bøger og samtidig skrevet anmeldelser af dem. Jaja, de er ikke de bedste anmeldelser, men man lærer vel med tiden :P

Oktober var også min fødselsdagsmåned og jeg blev fejret på bedste vis og fik endda gået en skøn tur i Dyrehaven. Jeg fik også de skønneste Harry Potter postkort in af døren. Placebo udgav også nyt album og jeg var lykkelig for det album. Jeg blev også tagget i et efterårs tag og jeg var et smut i Tivoli med min mor og mormor. Der var jo Halloween i Tivoli og det måtte vi opleve. Det var en super hyggelig tur :)

November:

Åh november, dejlige november. Jeg var til mit allerførste BogForum og det var helt igennem fantastisk. Sådan en stor oplevelser. Det var psykisk og fysisk hårdt, men det var det hele værd. Jeg var også til forpremiere på ‘A Monster Calls/Syv minutter over midnat’, sammen med min veninde Regitze. Jeg fik også læst Monster færdig og jeg anmeldte den også. Jeg var også inde og se Dúné for første gang og det var dejligt endelig at få dem set efter så mange år, som fan :D

Jeg fik også vist nogle ting frem, som skulle bruges i julen og jeg fik vist en stak bøger, som matchede i farverne uden at jeg havde tænkt over det :P

December:

I denne måned gik alt lidt i vasken, fordi min mor blev indlagt med lungebetændelse. Det var en rigtig skræmmende oplevelse og den kunne jeg godt have været foruden. Derudover fik jeg bagt lidt småkager og lavet lidt konfekt, til jul med min mormor. Jeg fik læst Julemanden Død og den var bare alt det jeg havde forestillet mig og mere til. Jeg fik også vist 2 sider frem, fra min malebøger.

Jeg fik the slut også fremvist årets borddækning og selvfølgelige fik jeg ønsket alle en glædelig jul. Jeg fik også fremvist mine gode julegaver og får nu postet årets sidste reelle indlæg


Alt i alt har året været udmærket. Det har ikke været det bedste år, men heller ikke det værste. Jeg har fået oplevet en masse ting og jeg har fået rejst et par gange og det er jeg så taknemmelig for.

Jeg ønsker og håber på at 2017 bliver et helt fantastisk år. Ikke kun for mig, men for alle jeg kender og ikke kender ❤️

6 Comments

  1. Ønsker dig et dejligt år 2017 :D

  2. Godt nytår Marie! <3

  3. Et forsinket godt nytår herfra..

    Håber du får et fantastisk 2017…

    Krammer <3

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Køb Viagra Osta Viagra Køb Cialis Danmark Köpa Cialis på nätet Köpa viagra Sverige Köpa viagra på nätet säkert Osta Cialis netistä Køb Cialis online Danmark