Et indlæg om 1. Søndag i Advent og vi har passeret 2. Søndag i Advent, flot Marie! Men bedre sent end aldrig, det er mit motto, når det omhandler bloggen ;)
Hvert år fejre vi dagen hos min Mormor og Morfar. Det er super hyggeligt. Vi hygger med æbleskiver og gløgg eller i mit tilfælde kakaomælk. Vi tænder adventskransen og udveksler gaver. I år fik jeg, som altid et Georg Jensen Ornament, som skal på juletræet. Nogle vil nok mene det er lidt kedeligt at få det samme hvert år, men jeg elsker det. Jeg ved aldrig hvilket ornament jeg får, så lidt overraskelse er der over det. De er super smukke, så det er jo bare endnu en bonus ved at få dem og så matcher de min mors lysholdere fra Georg Jensen. Udover det fik jeg også nogle Julemærker og de er bare så søde. Glæder mig allerede til at sende julekort :)
De sidste par år er det også blevet en tradition at mine bedsteforældre får en julekalender fra Summerbird. Den indeholder 2 stykker chokolade for hver dag, så de ikke skal “slås” om hvem der får lov til at spise chokoladen.