Her er et lille tilbageblik på året der gik og hvad året betød for mig. Året 2014 har været hårdt, men det var til tider også nemt.

Januar/Februar:

Jeg fik i jan/feb min diagnose – Bipolar Affektiv Sindslidelse. Det var både hårdt, men også en enorm lettelse, at jeg endelig fik sat ord på det jeg fejler. Samtidig var det også en ting, som vendte alt på hovedet. Jeg måtte bruge tid på at sluge “kamelen” og indrømme at jeg havde brug for hjælp. Jeg måtte også sande at jeg skulle skifte medicin. Jeg havde fra 2009 til diagnosen spist antidepressiva og det gjorde intet godt for mig, hvis man spørger eksperterne.

Marts:

I starten af måneden havde jeg besøg af en veninde og vi gik sammen til koncert med You Me At Six. Det var sådan en hyggelig weekend og jeg morede mig, selvom jeg stadig var ved at sluge kamelen omkring min sygdom.

Det var også måneden hvor jeg bloggede enormt meget omkring min sygdom og hvordan jeg havde det. Det faldt nok ikke I alles smag, men det var det jeg havde brug for.

April:

Jeg måtte sige farvel til min lille kanin – Misaki. Han havde pevet lidt og han oplevede stop for tarmene. Han spiste intet og den medicin jeg fik til ham, fra dyrelægen, havde ingen virkning. Jeg tog ham til dyrlægen igen og her blev der taget røntgen billeder og her kunne man se at tarmene var forstørret. Det kædet sammen med en masse andet fik min dyrlæge til at give diagnosen kræft. Jeg måtte så tage den hårdeste beslutning i mit liv – at få ham aflivet.

Samtidig kom der en ny lille kanin ind i mit liv – Hideaki. Det var ikke et forsøg på at erstatte Misaki, men jeg måtte sande at jeg ikke kunne leve uden lyden fra en kanin.

Maj:

Jeg tog med mine forældre til Thailand nærmere sagt Phuket. Det var andet år vi var afsted og vi boede på det samme hotel. Vi oplevede en masse sjove og spændende ting. Bl.a. så vi et par templer – Wat Chalong og Big Buddha. Vi oplevede også at blive opgraderet efter en uge til enorme værelser med stue og te-køkken.

Juni:

I denne måned oplevede jeg Aerosmith live i Horsens. Det var en mega fed oplevelse, specielt når man har været fan i MANGE år. Dagen efter koncerten tog jeg til Århus med min mor og vi var så til min venindes bryllup. Min mor var kun med i kirken, men jeg og en anden veninde var begge med til festen. Sikke et smukt brudepar og hvor var det en dejlig oplevelse :D

Det var også måneden hvor jeg for første gang nogensinde fik farvet mit hår i regnbuensfarver – rød, orange, gul, grøn, blå, lilla.

Juli:

Dette var måneden hvor jeg oplevede en blandingstilstand for første gang. Det var ikke en sjov oplevelse og jeg ville gerne have været den foruden.

Det var også måneden hvor jeg smagte linser for første gang, nemlig i de lækre linsedeller :D

August:

Jeg fik endelig læst den meget omtalte bog – The Maze Runner. Jeg blev simpelthen så glædeligt overrasket og fortryder at jeg ikke smuttede i biografen og fik set filmen. Men så må jeg jo bare vente på at den udkommer på dvd :P

Jeg fik også købt første halvdel af en billet til en “convention” med Teen Wolf, som tema. Den hedder Team Wolf 2 og bliver holdt i Paris i Juli 2015.

September:

I denne måned fik jeg skaffet billetter til Queen + Adam Lambert i Boxen i Herning. Jeg er jo kæmpe fan af begge artister og havde håbet de ville spille i Danmark, så jeg var jo ovenud lykkelig da jeg så en dansk dato!

Det var også måneden hvor Tokio Hotel for alvor kom tilbage og det gjorde mig igen ovenud lykkelig.

Oktober:

Måneden hvor jeg fyldte 25 – et kvart århundrede, gisp!

Det betød også at Tokio Hotel’s nye album udkom og jeg hørte det på repeat hele måneden.

Jeg fik også gået en skøn tur i Dyrehaven med min søde mentor. Vejret var så fantastisk og jeg nød virkelig turen, selvom min ben var trætte bagefter.

November:

En stille og rolig måned. Der skete ikke det helt store og da slet ikke her på bloggen. Delte mest musik og min begejstring for den musik :P

Og så fik jeg lavet æblegrød for første gang.

December:

En meget stille måned på bloggen, men ikke i den virkelig verden. Jeg fik bagt en masse lækre sager, bl.a. klejner, citronspecier og håkonskager.

Jeg brugte også tid på Riget, som sædvanlig.

Jeg fik også genfarvet mit regnbuehår.

Jeg var også en smut i Tivoli med mine forældre og bedsteforældrel. Det var helt vildt hyggeligt og hvor var det smukt med lyset. Jeg var specielt vild med svanerne :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Køb Viagra Osta Viagra Køb Cialis Danmark Köpa Cialis på nätet Köpa viagra Sverige Köpa viagra på nätet säkert Osta Cialis netistä Køb Cialis online Danmark